Dbając o przyjęte w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu wartości, a także o przestrzeganie prawa, zarządzeniem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty wdrożona została „Procedura zgłoszeń wewnętrznych oraz podejmowania działań następczych obowiązująca w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu” (dalej zwana Procedurą zgłoszeń wewnętrznych).
Przyjmowanie zgłoszeń naruszeń prawa jest elementem prawidłowego i bezpiecznego zarządzania w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu i służy zwiększeniu efektywności wykrywania nieprawidłowości i podejmowania działań w celu ich eliminowania oraz ograniczania ryzyka na wszystkich poziomach organizacyjnych. Wdrożenie Procedury zgłoszeń wewnętrznych ma na celu realizację obowiązków określonych w ustawie z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, w zakresie przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych zawierających informacje o naruszeniu prawa w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
Z treścią Procedury zgłoszeń wewnętrznych można zapoznać się TUTAJ Procedura z zarządzeniem(PDF, 6MB)
KTO MOŻE BYĆ SYGNALISTĄ ZGODNIE Z PROCEDURĄ ZGŁOSZEŃ WEWNĘTRZNYCH?
Sygnalistą może być osoba fizyczna, która dowiedziała się o naruszeniu w kontekście związanym z pracą i zgłasza naruszenie na podstawie Procedury zgłoszeń wewnętrznych. Sygnalistą może być zwłaszcza członek personelu lub kandydat do pracy w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
CO MOŻE PODLEGAĆ ZGŁOSZENIU WEWNĘTRZNEMU?
Zgłoszeniu wewnętrznemu może podlegać informacja o naruszeniu prawa uzyskana w kontekście związanym z pracą na rzecz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
W JAKI SPOSÓB DOKONAĆ ZGŁOSZENIA WEWNĘTRZNEGO?
Sygnalista może zgłosić naruszenie z podaniem swojej tożsamości, przesyłając wiadomość e-mail na jeden ze wskazanych adresów:
- sygnalisci@kowroc.pl – dotyczy wszystkich Zgłoszeń, poza Zgłoszeniami wskazanymi w pkt 2,
- sygnalisci@kowroc.pl – dotyczy Zgłoszeń, gdy Naruszycielem jest członek Komisji:
– p. Kamilla Pietkiewicz – Kierownik Zespołu ds. Obsługi Prawnej,
– p. Magdalena Żukiewicz-Jurecka – Główny Księgowy,
– p. Sylwia Ciszek – Dyrektor Wydziału Organizacyjnego.
Zgłoszenia anonimowe nie będą rozpatrywane.
NA CZYM POLEGA OCHRONA SYGNALISTY?
Ochrona sygnalisty polega na ochronie jego tożsamości oraz zakazie stosowania działań odwetowych.
Od momentu zgłoszenia naruszenia, sygnalista, który jest byłym lub aktualnym pracownikiem albo kandydatem do pracy, podlega ochronie przed działaniami odwetowymi. W przypadku powzięcia informacji o stosowaniu działań odwetowych wobec sygnalisty, przyjmujący zgłoszenie lub komisja są zobowiązani podjąć niezbędne środki celem ochrony sygnalisty, w tym wyciągnięcia konsekwencji wobec osoby, która podejmuje działania odwetowe. Podjęcie działań odwetowych może stanowić podstawę do rozwiązania umowy z osobą, która takie działania odwetowe podejmuje.
Kuratorium Oświaty we Wrocławiu gwarantuje zachowanie w poufności informacji objętych zgłoszeniem, w tym zwłaszcza informacji na podstawie, których można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować tożsamość niżej wymienionych osób:
– sygnalisty;
– pomocnika sygnalisty;
– osoby powiązanej z sygnalistą;
– naruszyciela;
– innej osoby niż wyżej wymienione, a wskazanej w zgłoszeniu,
(chyba że z Procedury zgłoszeń wewnętrznych lub bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa wynika konieczność ujawniania takich informacji).