Do Kuratorium Oświaty We Wrocławiu docierają sygnały o kursach na wychowawcę wypoczynku, oraz kierownika wypoczynku realizowanych w całości metodą e-learningową.
Zwracamy uwagę, że kurs na kierownika wypoczynku oraz kurs na wychowawcę wypoczynku muszą być organizowane i prowadzone w oparciu o konkretne zapisy prawa zawarte w szczególności w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst. jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 z późn. zm.) oraz rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452 z późn. zm.). Osoba, która zapisuje się na jeden ze wskazanych kursów powinna mieć na względzie odpowiedzi na wskazane poniżej pytania.
Kto może organizować kurs na kierownika wypoczynku lub kurs na wychowawcę wypoczynku?
Zgodnie z art. 92q. ust. 1 ustawy o systemie oświaty kurs na wychowawcę wypoczynku może być prowadzony przez:
- publiczne i niepubliczne placówki doskonalenia nauczycieli,
- publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego,
- osoby prawne, osoby fizyczne oraz instytucje rynku pracy, o których mowa w 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, prowadzące działalność edukacyjno-szkoleniową.
Należy zwrócić uwagę, że prowadzenie ww. kursów przez podmioty wskazane w pkt. 3 wymaga zgody kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce prowadzenia kursów. Zgoda taka nie jest wymagana w przypadku placówek wskazanych w punktach 1 i 2.
Potwierdzeniem, że jednostka prowadząca kurs jest placówką niepubliczną wskazaną w punkcie 2 jest zaświadczenie o wpisie do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego. W przypadku niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego i niepublicznego centrum kształcenia zawodowego zaświadczenie o wpisie do ewidencji zawiera adres placówki oraz innych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Zwracamy jednak uwagę, że zgodnie z art. 168 ust. 4. pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.) cyt.: „inne lokalizacje muszą znajdować się na terenie jednostki samorządu terytorialnego dokonującej wpisu do ewidencji”. Nie ma zatem podstaw do tego aby podmioty te prowadziły kursy poza lokalizacjami wskazanymi w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji.
Według jakiego programu powinien być prowadzony kurs na kierownika wypoczynku lub kurs na wychowawcę wypoczynku?
Kurs na kierownika wypoczynku musi być realizowany zgodnie z programem który jest opisany w załączniku nr 7 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży. Kurs na wychowawcę wypoczynku należy realizować zgodnie z programem, który jest określony w załączniku nr 8 do ww. rozporządzenia. Programy kursów określają w szczególności liczbę godzin przeznaczonych na realizację poszczególnych jednostek tematycznych, jak i formę realizacji danego tematu. Nie wystarczy, że tylko ogólna liczba godzin w programie przedstawionym przez organizatora jest zgodna z programami załączonymi do rozporządzenia, zgodne muszą być również wymiary godzin realizacji poszczególnych tematów.
W programach kursu na kierownika wypoczynku oraz kursu na wychowawcę wypoczynku wskazane są dwie możliwe formy realizacji: wykład oraz zajęcia praktyczne. Zajęcia praktyczne, co wynika ze wskazanej formy, powinny być realizowane w rzeczywistych warunkach, a nie on-line. Organizator ma zapewnić bazę dydaktyczną umożliwiającą realizację programu kursów, kadrę posiadającą odpowiednie przygotowanie oraz realizację kursu zgodnie z programem, którego załączniki nr 7 i nr 8 zamieszczono poniżej. Np. w obu programach jeden z tematów dotyczy pierwszej pomocy, cyt. „z wykorzystaniem sprzętu do ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy, w tym zestawu do podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (m.in. fantom, defibrylator)”. W obu też programach wskazano, że forma realizacji tego tematu to zajęcia praktyczne.
Wobec powyższego nie jest możliwe aby kurs na kierownika wypoczynku lub kurs na wychowawcę wypoczynku były w całości realizowane on-line, wyłącznie w oparciu o gotowe materiały zamieszczone na platformie internetowej.
Czy kurs na kierownika wypoczynku oraz kurs na wychowawcę wypoczynku kończą się egzaminem?
Zgodnie z art. 92r ust. 1 ustawy o systemie oświaty kurs na kierownika wypoczynku i kurs na wychowawcę wypoczynku kończą się egzaminem sprawdzającym wiedzę i umiejętności uczestnika kursu zdobytymi podczas kursu. Nie jest możliwe, aby egzamin ograniczał się do krótkiego pisemnego testu, taka forma egzaminu nie daje możliwości sprawdzenia umiejętności nabytych w trakcie kursu, w szczególności na zajęciach praktycznych.
Jaki dokument otrzymuje osoba, która ukończyła kurs?
Zgodnie art. 92r ust. 2 ustawy o systemie oświaty uczestnik kursu po zdaniu egzaminu sprawdzającego wiedzę i umiejętności, otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu na kierownika wypoczynku albo wychowawcę wypoczynku wydane przez organizatora kursu. Wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu na kierownika wypoczynku oraz wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu na wychowawcę wypoczynku określają odpowiednio załączniki nr 9 i 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży. Zwracamy uwagę, że w przypadku gdy kurs prowadzi podmiot spoza systemu oświaty (osoba prawna, osoba fizyczna lub instytucja rynku pracy), to na zaświadczeniu musi być wpisany nr zgody na organizację kursu, wydanej przez kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce prowadzenia kursu (np. gdy kurs jest prowadzony na terenie województwa dolnośląskiego to zgodę może wydać jedynie Dolnośląski Kurator Oświaty). W przypadku, gdy kurs jest prowadzony przez niepubliczną placówkę kształcenia ustawicznego lub niepubliczne centrum kształcenia ustawicznego, to nazwa i adres placówki wpisane na zaświadczeniu o ukończeniu kursu muszą być tożsame z nazwą i adresem placówki wpisanymi do zaświadczenia potwierdzającego wpisanie placówki do ewidencji szkół i placówek niepublicznych.
Do pobrania: