Pan Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty wziął udział w podsumowaniu projektu grantowego „Wsparcie Powiatowego Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołowie – Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wołowie w realizacji zadań wspomagających nauczycieli w kształceniu na odległość” realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. W podsumowaniu projektu wzięli również udział starosta wołowski Janusz Dziarski oraz wicestarosta – Jarosław Iskra, a także Krystyna Adaśko dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołowie Powiatowego Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołowie.
Informacje o projekcie:
W dniu 15 grudnia 2021r. Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Wołowie zakończyło realizację projektu grantowego dotyczącego wsparcia 165 nauczycieli z terenu Powiatu Wołowskiego w kształceniu na odległość. Program Operacyjny Wiedza i Edukacji Rozwój, Oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji; działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty na kwotę 147 442,00 zł.
Projekt grantowy realizowany był od kwietnia do listopada 2021r. we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie w partnerstwie z CIE w trybie nadzwyczajnym, ukierunkowanym na ograniczenie wystąpienia negatywnych skutków COVID-19 w przypadku ponownego czasowego zamknięcia części szkół i przedszkoli.
W projekcie uczestniczyło osiem szkół i przedszkoli, w tym jedna placówka kształcenia specjalnego z Wołowa. Projekt obejmował szkolenia kadry PODN i Biblioteki Pedagogicznej w Wołowie, a następnie bezpłatne szkolenia specjalistyczne oraz doradztwo metodyczne, konsultacje skierowane do 152 nauczycieli zgłoszonych do projektu placówek edukacyjnych:
- Szkoła Podstawowa w Starym Wołowie – 2 grupy szkoleniowe
- Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Wołowie – 2 grupy szkoleniowe
- Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Brzegu Dolnym (SP nr 5) – 3 grupy szkoleniowe
- Przedszkole Samorządowe nr 3 w Brzegu Dolnym – 1 grupa szkoleniowa
- Przedszkole Samorządowe nr 1 w Brzegu Dolnym – 1 grupa szkoleniowa
- Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 – Przedszkole Samorządowe (przy SP nr 1) w Brzegu Dolnym – 1 grupa szkoleniowa
- Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 w Brzegu Dolnym (SP nr 1) – 2 grupy szkoleniowe
- Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Brzegu Dolnym ( SP nr 6) – 1 grupa szkoleniowa
Oprócz cyklu szkoleń oraz wsparcia w formie doradztwa dla każdego uczestnika projektu, dodatkowym efektem wypracowanym w ramach projektu są dwa pakiety materiałów dydaktycznych tj. scenariuszy lekcji, kart pracy, konspektów zajęć do kształcenia na odległość dedykowanych do przedszkoli, w tym do kształcenia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz pakiet materiałów dydaktycznych tj. scenariuszy lekcji, kart pracy, konspektów zajęć do kształcenia na odległość dedykowanych do szkół podstawowych,w tym do kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W pakiecie materiałów dydaktycznych do kształcenia na odległość dla nauczycieli przedszkoli w tym dedykowanych do pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych zatwierdzonych przez ORE zawartych zostało 16 scenariuszy do pracy z dziećmi 3-4 letnimi oraz 5-6 letnimi, bank dobrych praktyk w edukacji zdalnej dla przedszkoli uwzględniający wszystkie aktywności dziecka od percepcyjnej, poprzez ruchową, społeczną, językową po artystyczną. Dodatkowo znalazła się giełda zasobów do pracy zdalnej w przedszkolu i narzędzioteka do pracy zdalnej przeznaczona dla przedszkoli – autorstwa 22 nauczycieli.
W pakiecie materiałów dydaktycznych do kształcenia na odległość dla nauczycieli szkół podstawowych w tym dedykowanych do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych zatwierdzonych przez ORE zawartych zostało 36 scenariuszy. Dodatkowo znalazła się giełda zasobów do pracy zdalnej w szkole podstawowej i narzędzioteka do pracy zdalnej przeznaczona dla szkół podstawowych – autorstwa 48 nauczycieli.
Razem stworzonych zostało 52 scenariuszy autorstwa 70 nauczycieli.
Materiałami merytorycznymi wypracowanymi w ramach projektu, Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołowie podzieli się ze wszystkimi placówkami oświatowymi na terenie Powiatu Wołowskiego, a za pośrednictwem Kuratorium Oświaty we Wrocławiu ze wszystkimi placówkami oświatowymi Dolnego Śląska.