W dniu 15 maja po raz drugi wystartowała kampania #PlantHealth4Life, która prowadzona jest przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Komisję Europejską (KE). W Polsce koordynatorem akcji będzie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Celem kampanii, przebiegającej pod hasłem „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”, jest zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowia roślin wśród mieszkańców Europy i wzbudzenie w nich poczucia zbiorowej odpowiedzialności za ich wspólne dobro. W tej edycji koordynatorzy chcą dotrzeć ze szczegółowymi informacjami do podróżujących, zwłaszcza poza Unię Europejską, a także edukować najmłodszych wraz z ich rodzinami.
Warto rozmawiać o znaczeniu roślin z dziećmi, aby uświadomić im, że rośliny, podobnie jak ludzie
i zwierzęta, mogą cierpieć z powodu chorób różnego pochodzenia oraz szkodników. Osoby wypoczywające na egzotycznych wakacjach niejednokrotnie postanawiają przywieźć jakąś roślinę na własną rękę. Nie zdają sobie jednak sprawy, że w ten sposób mogą sprowadzić chorobę lub szkodnika, które do tej pory nie występowały w Polsce. Taki agrofag może nie tylko zniszczyć wszystkie rośliny w ich domu, ale przy sprzyjających dla niego warunkach, może zadomowić się w naszym kraju na stałe. A to już bardzo poważny problem, który dotknie nie tylko niefrasobliwego podróżnego.
Kontrola fitosanitarna roślin i produktów roślinnych trafiających do Polski z państw trzecich, chroni nasze uprawy, ogrody i rośliny doniczkowe przed „pasażerami na gapę”. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa stoją również na straży zdrowia roślin na rynku wewnętrznym oraz uczestniczą w certyfikacji produktów rolnych, aby miały dostęp do rynków zagranicznych.
Więcej informacji jak chronić zdrowie roślin można uzyskać między innymi na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz na stronie kampanii