Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty 16 września wziął udział w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Dydaktycznej zorganizowanej przez Prezydenta Wrocławia, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Sympozjum poświęcone było tematyce „Edukacja w miejscach pamięci. Przestrzeń uświadomiona i doświadczona”. Kurator w swoim wystąpieniu, przywołując maksymę rzymską „Historia jest nauczycielką życia, zwierciadłem czasów, płomieniem prawdy, zwiastunką przyszłości” podkreślił, że misją i zadaniem szkoły jest wychowanie ludzi mądrych, odważnych, dumnych z Ojczyzny, otwartych na Europę, świat i drugiego człowieka. Wyraził uznanie wobec władz Wrocławia za realizację od 2013 r. projektu „Edukacja w Miejscach Pamięci”.
Koordynatorami programu są Ewa Skrzywanek i Bartosz Kicki doradcy metodyczni WCDN, które organizuje warsztaty, seminaria, konsultacje wspierające nauczycieli metodycznie. Celem projektu jest kształtowanie postaw tolerancji i szacunku dla innych religii, nacji, przekonań a jednocześnie budzenie dumy z własnej historii. Program jest wyjątkowy nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Ok. 30 tys. uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych już odwiedziło miejsca szczególnie ważne dla naszej historii.
Szkoły podstawowe realizują „Warsztaty dialogu” w Dzielnicy Czterech Wyznań. Poznają wielokulturową historię Wrocławia, spotykają się z przedstawicielami społeczności luterańskiej, prawosławnej, żydowskiej i katolickiej. Ponadto uczniowie otrzymują materiały edukacyjne, pomocne w realizacji zajęć, a każda szkoła drukowany przewodnik po Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.
Gimnazja w czasie jednodniowego wyjazdu odwiedzają przede wszystkim miejsca pamięci na Dolnym Śląsku, np. Obóz Koncentracyjny Gross-Rosen i Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, cmentarz wojenny i obóz w Łambinowicach.
Szkoły ponadgimnazjalne w ciągu dwóch dni odwiedzają np. były Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau, Wawel lub kopalnie soli w Wieliczce, Bochni; Muzeum Powstania Warszawskiego, Palmiry, Pawiak, Zamek Królewski, Obóz Zagłady w Treblince; Stocznię Gdańską, Westerplatte, ORP Błyskawica i Obóz Koncentracyjny Stutthof; Lublin i Obozy: Majdanek, Bełżec lub Sobibór. Lista miejsc pamięci nie jest zamknięta, to szkoły decydują dokąd pojadą.
Nauczyciele przeprowadzają warsztaty przed każdym wyjazdem. Dzięki temu młodzież jedzie przygotowana merytorycznie i emocjonalnie.