13 kwietnia br. Janusz Wrzal Dolnośląski Wicekurator Oświaty wziął udział w uroczystych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Organizatorami wydarzenia był Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Dowódca Garnizonu Wrocław oraz Stowarzyszenie Dolnośląska Rodzina Katyńska. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety. Druga część obchodów odbyła się pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku przy Panoramie Racławickiej.
Zbrodnia Katyńska – rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD.
Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy, którzy po agresji ZSRR na Polskę, uzgodnionej przez ZSRR z III Rzeszą na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni.
Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi). Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska.
zdjęcia źródło: www.wroclaw.ipn.gov.pl