Jakie są kompetencje jutra? Czego uczyć i o czym rozmawiać z uczniami, żeby jak najlepiej przygotować ich do wyzwań przyszłości? Jak bezpiecznie poruszać się w internecie? Które umiejętności rozwijać? Fundacja Digital University oferuje program edukacyjny dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych Be.Net, który odpowiada na powyższe problemy i pomaga poszerzyć wiedzę z obszaru nowych technologii. Dla nauczycieli przygotowano webinary z ekspertami i materiały dydaktyczne do prowadzenia lekcji, a dla uczniów quiz wiedzy o bezpieczeństwie w internecie. Program ma zasięg ogólnopolski.
Blisko 24% młodzieży doświadczyło przemocy w internecie. Najczęstszymi jej przejawami są: wyzywanie (29,7%), ośmieszanie (22,8%) i poniżanie (22%). Jednocześnie od kilku lat stale wzrasta liczba godzin korzystania z internetu – obecne nastolatki spędzają w sieci średnio 4 godziny i 50 minut dziennie, a w dni wolne od zajęć szkolnych czas ten wydłuża się średnio do 6 godzin i 10 minut.* Jak w takim razie powinniśmy rozmawiać z młodymi ludźmi o zagrożeniach w sieci? Czego ich uczyć, aby internet był dla nich miejscem bezpiecznej rozrywki i rzetelnej edukacji? W odpowiedzi na te wyzwania Fundacja Digital University oferuje Be.Net – program stworzony z myślą o nauczycielach i poszerzaniu ich wiedzy w zakresie wykorzystania nowych technologii, kompetencji cyfrowych i bezpieczeństwa w sieci.
– Podstawa programowa w polskich szkołach jest bardzo obszerna i nauczyciele często nie mają czasu, aby na własną rękę zdobywać wiedzę o nowych technologiach. Tymczasem jest ona kluczowa. Stąd pomysł by edukować nauczycieli poprzez webinary z ekspertami i dawać im wiedzę aktualną i adekwatną do potrzeb i poziomu uczniów konkretnych klas – mówi Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University i inicjatorka projektu Be.Net. – W tym roku tematem przewodnim programu Be.Net są kompetencje przyszłości, które po pierwsze – pozwalają nam być bezpiecznymi użytkownikami internetu, a po drugie – pokazują w którym kierunku powinniśmy się rozwijać, aby w przyszłości dobrze odnajdować się w technologicznej rzeczywistości, od której nie uciekniemy. Nie wiemy jeszcze jakie zawody będą za 10-15 lat, ale już wiemy jakie kompetencje będą nam potrzebne.
Nauczyciele, którzy zapiszą się do programu Be.Net mogą uczestniczyć w webinarach prowadzonych przez ekspertów w czasie rzeczywistym lub odsłuchiwać nagrania w dowolnym czasie na platformie e-learningowej. Czekają tam na nich też dodatkowe materiały, w tym scenariusze lekcji dla poszczególnych klas. Organizatorzy przygotowali również aktywności dla uczniów: quiz wiedzy o bezpieczeństwie w sieci, wyzwania oraz badanie kompetencji przyszłości.
W programie na rok 2022/23 poruszamy takie tematy jak metaversum, cyberprzemoc, kradzież danych, gaming i wykorzystanie gier w edukacji, dezinformacja, fake news czy bezpieczeństwo finansowe w sieci. Warsztaty prowadzą wybitni specjaliści m.in. Jakub Andrzejczak, autor licznych badań naukowych oraz programów profilaktycznych w zakresie funkcjonowania dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym, Jakub Sabała, ekspert ds. bezpieczeństwa w Biurze Bezpieczeństwa Polskiego Standardu Płatności, Agnieszka Bliska, Superbelferka, autorka fanpage’u „Gamifikacja Edu” poświęconego grom i gamifikacji w edukacji, Jędrzej Sołwij, edukator i certyfikowany trener Odysei Umysłu, Marcel Kiełtyka, mentor Akademii Fact-checkingu i Marek Grzywna, nauczyciel informatyki i biologii, który opowiada o tworzeniu treści online przez nauczycieli i uczniów. Więcej na stronie: https://benet.edu.pl/
Partnerzy projektu: Tesco, Blik, Uniwersytet Dzieci i Demagog.
* Ogólnopolskie badanie „Nastolatki 3.0” zrealizowane przez NASK w grudniu 2020 r. wśród uczniów 7 klas szkoły podstawowej i 2 klas szkoły ponadpodstawowej.
O programie Be.Net
Be.Net to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do nauczycieli, uczniów, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, którzy w ramach swojej pracy z uczniami chcą poruszać tematy związane z nowymi technologiami, przyszłością, bezpieczeństwem w internecie. W każdym roku program poświęcony jest innemu zagadnieniu, dzięki czemu możemy w pełni pokazywać zmiany technologiczne jakie zachodzą we współczesnym świecie i wyzwania jakie się z nimi wiążą. Współpracujemy z wybitnymi ekspertami, praktykami, przedstawicielami sektora technologicznego i kadrą naukową. Nauczyciele uczestniczący w programie mogą uzyskać certyfikat Be.Teacher, który stanowi potwierdzenie kompetencji i wiedzy zdobytych podczas kursu.
Fundacja Digital University działa od 2014 roku. Jej misją jest edukacja w zakresie nowych technologii i umiejętności świadomej eksploatacji zasobów naturalnych, poszerzanie świadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz pomoc w rozumieniu i dostosowaniu się do wciąż zmieniającego się świata. Uczymy zawodów przyszłości dając wsparcie podopiecznym domów dziecka, świetlic środowiskowych i środowisk wykluczonych. Prowadzimy projekty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli dotyczące ekologii i bezpieczeństwa w sieci, a także działania na rzecz obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku wojny.